Marzena Miśków
(Nie)oswojona śmierć we współczesnej kulturze

open all | close all

Publikacji w katalogu: 43

Dawniej śmierć służyła do swego rodzaju reintegrowania grupy. Nie tylko umożliwiała wyrażanie wyznawanych przez nią wartości, ale również była wykorzystywana do aktualizowania jej struktury. Ten model śmierci oswojonej został dziś niemal doszczętnie pogrzebany. Zastąpił go model śmierci marginalizowanej – takiej, która nie zakłóca codziennego rytmu egzystencji wszystkich tych, którzy ją wyznają. Już nie jest naturalnym etapem, z którym każdy musi się oswoić. Teraz zepchnięto ją na obrzeża, poza nawias ludzkich centrów życiowych. I tylko na chwilę, w otoczce popkulturowej konwencji, pozwolono się jej wedrzeć, w nie tylko dziecięcą rzeczywistość – w postaci Halloween.  Ciekawym aspektem tych współczesnych przeobrażeń w kwestii podejścia do śmierci – jest także stale rosnąca tendencja do jej indywidualizowania. Przejawia się ona na wielu poziomach: od specjalnie przygotowanych „na tę okazję” wystąpień tzw. mówców pogrzebowych (nie księży), poprzez coraz to bardziej wymyślne i strojne pomniki, aż do misternie doprecyzowanych humanistycznych ceremonii pogrzebowych. W swoim artykule chciałabym scharakteryzować współczesne mechanizmy oswajania i dehumanizowania śmierci oraz zastanowić się nad jej miejscem, w tej jakże specyficznej przestrzeni – popkultury.

O autorce

Marzena Miśków - doktorantka II roku kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Zainteresowania naukowe: antropologia współczesności, antropologia widowisk, e-folklor, kultura tradycyjna i współczesna.

Marzena Miśków_(Nie)oswojona śmierć we współczesnej kulturze

Tytul: (Nie)oswojona śmierć we współczesnej kulturze
Autor:
Seria: