Agata Łuksza
Mała rewolucja, czyli o narodzinach „Playboya”

 

Katalog

open all | close all

Publikacji w katalogu: 43

W artykule Mała rewolucja, czyli o narodzinach „Playboya” omówiona została przemiana obyczajowości amerykańskiej w latach 50. minionego wieku, poprzez analizę jej różnorodnych symptomów, a w szczególności uchodzącego za jej symbol magazynu „Playboy”, który powstał w 1953 r. Ukazane zostały charakterystyczne rysy kultury amerykańskiej w latach 40. i 50., a przede wszystkim te jej elementy, które uderzały w tradycyjny model rodziny i podział ról społecznych oraz naruszały dotychczasowy sposób postrzegania ludzkiej seksualności. Przedstawiony został także pobieżnie rynek prasy męskiej, aby pokazać innowacyjność i rewolucyjność formuły magazynu „Esquire” w konstruowaniu męskiego czytelnika. Magazyn ten był bowiem punktem odniesienia dla Hugh Hefnera przy zakładaniu „Playboya”.
Narodziny „Playboya” są traktowane jako punkt kulminacyjny, a zarazem jawny początek „małej rewolucji” seksualnej. Hasło to oznacza bunt amerykańskich mężczyzn przeciwko dominującemu wcześniej wzorcowi statecznego ojca rodziny. Konsekwencją tej rebelii było uformowanie się w ramach tradycyjnego paradygmatu męskości nowego modelu mężczyzny – playboya, czyli chłopca lubiącego zabawę. Wraz z pojawieniem się playboya w kulturze amerykańskiej zadomawia się nowa wizja seksualności. Jej charakterystyczne elementy można dostrzec m.in. w filozofii założyciela „Playboya” (tzw. hefneryzm) i w lansowanej przez ten magazyn koncepcji idealnej kobiety (bunnies, PMOMs).
„Mała rewolucja” rozegrała się głównie w środowisku męskim, a więc podtrzymała tradycyjny paradygmat męskości i związany z nim podział ról, w tym ról seksualnych. Paradygmat ten został zakwestionowany, zresztą niezbyt skutecznie, dopiero w kolejnej dekadzie. „Playboy” Hefnera jest zarazem efektem już niemożliwych do powstrzymania przemian amerykańskiego społeczeństwa – przede wszystkim w sferze seksualności – jak i ich skutecznym akceleratorem. Co więcej, wypromowany przez Hefnera model relacji między płciami oraz wzór kobiecej i męskiej seksualności są wciąż szeroko akceptowane pomimo upływu lat, i to nie tylko w USA.
Artykuł został również opublikowany na łamach czasopisma naukowego „Kultura i Historia”: http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/archives/2553.

O autorce

Agata Łuksza – ur. 1983 r., absolwentka studiów magisterskich w Instytucie Dziennikarstwa oraz w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka IKP UW, gdzie w Zakładzie Teatru i Widowisk zajmuje się tematyką ciała, płci i seksualności oraz figurą wampira.

Pobierz publikację, klikając w poniższy link

Agata Łuksza, Mała rewolucja, czyli o narodzinach "Playboya"
Publikację pobrano 838 razy.
Rozmiar pliku: 1.63 MB
Rodzaj pliku: pdf (pdf)

Publikacje w Bibliotece Humanistycznej są dostępne bezpłatnie, ale możesz pomóc nam utrzymać i rozwijać tę inicjatywę.
Wybierz kwotę, którą chcesz przekazać i kliknij przycisk z napisem "Przekaż darowiznę":

              

Możesz też przekazać dowolną inną kwotę.
Z góry dziękujemy!

Tytul: Mała rewolucja,czyli o narodzinach "Playboya"
Autor:
Seria:
Wydawca:
Data wydania: grudzień 2012
ISBN: 978-83-62854-07-3 (numer ISBN całego tomu pokonferencyjnego)
Liczba stron: 24
Recenzenci:
 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz


 

 

Nowości

Bal w Operze – 75 lat poematu. Teksty pokonferencyjne

Zbiór artykułów opublikowanych w niniejszym tomie stanowi pokłosie ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Bal w Operze – 75 lat poematu”,...

 

Małgorzata Choczaj
Dramat w medium filmu. Kto się boi Virginii Woolf? – Amadeusz – Śmierć i dziewczyna

Praca stanowi analizę wymienionych w tytule filmów, który podstawa jest krytyczne omówienie powszechnie obowiązujących perspektyw i metodologii badawczych...

 

Anna Zglińska
Pornografia śmierci czy tworzenie miejsc pamięci. Opuszczone cmentarze w krajobrazie kulturowym Polski po 1945 roku

Poniższy artykuł podejmuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem opuszczonych cmentarzy wszelkich wyznań i grup społecznych, które od 1945 roku ulegały najpierw...